השתלות שיניים ממוחשבות – מה חדש בתחום?

השתלות שיניים

בשנים האחרונות התפתח רבות תחום טיפולי השיניים בכלל ותחום שיקום הפה והלסת בפרט.

בפני מטופלים אשר סובלים ממצבים של שיניים חסרות עומדות כיום אלטרנטיבות טיפול שונות, זמניות וקבועות, כאשר האפשרות הקבועה והמומלצת על ידי רופאי השיניים היא ביצוע השתלת שיניים. השתלות שיניים כוללות התקנה של שתל ולאחריו כתר, מצב אשר מדמה שן טבעית ויוצר מראה של פה ולסת תקינים. תחום זה של השתלות שיניים הוא תחום ותיק, ויחד עם זאת ממשיך כל הזמן להתפתח ולהתחדש.

השתלות בשיניים – שיפור בתכנון ובביצוע

אחת ההתפתחויות בתחום השתלות שיניים בשנים האחרונות כוללת אפשרות לביצוע השתלות ממוחשבות. במסגרת אפשרות זו קיימת אפשרות לתכנון מדויק ביותר של השתל- הסוג הרצוי, מיקומו הנכון בפה ורמת ההתאמה למבנה הלסת. שיטת תכנון מוקדמת זו בעלת יתרונות רבים, כאשר המרכזי בהם טמון בעובדה שהיא מאפשרת גם לרופא המטפל וגם למטופל לראות ולהבין לעומק, עוד לפני ביצוע ההשתלה בפועל, כיצד תראה התוצאה הסופית. אבחון באמצעות השתלה ממוחשבת חוסך הרבה תורך בביצוע תהליכים כירורגיים כואבים ולאו דווקא נחוצים, והוא מונע טעויות אנוש רבות.

מדוע יש צורך בהדמיה ממוחשבת

השתלת שיניים "קלאסית" מצריכה מרופא השיניים לבצע פעולה אשר אינה נעימה במיוחד עבור המטופל והיא חיתוך של החניכיים. מטרת פעולה זו , של הסרת החניכיים מהעצם, נועדה לאפשר לרופא גם לראות כיצד נראה ובנויים הפה והלסת וגם על מנת לאפשר גישה למקום בו יש לבצע את ההשתלה. בתום ביצוע תהליך של השתלה, הכולל החדרה של השתל, מתבצע תהליך של תפירה וסגירה של החניכיים. תהליך זה של ההשתלה הקלאסית עשוי לגרור בעקבותיו כאבים, דלקות, ואף ליצור זיהומים באזור המנותח. הדמיה ממוחשבת חוסכת את הצורך בחיתוך מיותר, לאור העובדה כי הרופא רואה בדיוק ובבירור את המיקום אליו יש להחדיר את השתל.

כיצד מתבצע תהליך השתלות שיניים ממוחשבות

הליך ממוחשב לצורך השתלת שיניים כולל כמה שלבים:

  1. סקירה דיגיטאלית של הפה והלסת של המטופל, עליונה או תחתונה בהתאם לצורך
  2. הזנת הנתונים המתקבלים לתוך תוכנת מחשב ייעודית
  3. הפקת דגם תלת ממדי הכולל את מבנה הפה, הלסת, החניכיים והשיניים – דגם המספק מידע רב אודות צפיפות השיניים, מרחק ועובי השיניים בפה, מידע על רקמות הפה ועוד.
  4. הכנסת שתלים באופן וירטואלי לתוך הדגם הממוחשב באופן שימחיש לרופא ולמטופל בצורה מדויקת כיצד יש לבצע את ההשתלה.
  5. עיבוד של סד בדימות אישיות על בסיס הדגם, אשר משמש לאחר מכן לצורך העברה של התוכנית הטיפולית שיוצרה במסגרת ההשתלה

ריפוי והחלמה

תהליך השתלה ממושבת כולל הרדמה מלאה. בתום טיפול השתלה נדרש המטופל במנוחה של מספר ימים, במסגרתם הוא עשוי לחוות נפיחות ותחושת אי נוחות קלה.

בניית אתרים גאדג'טים וידאו ואנימציה טכנולוגיה רפואית כללי סמארטפונים עיצוב גרפי עסקים וניהול פיתוח אפליקציות פנאי קידום אתרים אורגני שיווק באינטרנט
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
עכברי גיימינג
ניתן לחשוב כי יכולת ומיומנות תקנה לנו תוצאות טובות ולכן ניתן להשתמש בכל עכבר. טעות! אם אתה גרוע, עכבר...
קרא עוד »
יול 21, 2016
שירות לקוחות ותמיכה
שירות לקוחות ותמיכה חיוניים לעסקים כדי לשמור על נאמנות לקוחות ושביעות רצון.ניתן להשתמש בצ'אטבוטים...
קרא עוד »
אפר 19, 2023
סרט – הדרך העסקית המנצחת היום
עולם העסקים נע כל הזמן קדימה, הוא  מתחדש כל הזמן ופורץ גבולות אל מתחמים חדשים. אחד החידושים הגדולים...
קרא עוד »
מאי 29, 2017