באיזה טכנולוגיה חוקר פרטי יכול להשתמש בעבודה שלו?

הטכנולוגיה היא חלק חשוב ובלתי נפרד בעבודה היום יומית של החוקר. במאמר הבא נסביר על הטכנולוגיות המרכזיות ונבין כיצד בוחר אותם בהתאם לאופי המשימה שעל הפרק

חוקר פרטי מציע מגוון רחב של שירותים עבור לקוחות פרטיים וציבוריים ולכן הוא גם נדרש להשתמש בארגז כלים מגוון. האמצעים הבולטים ביותר בארגז הכלים הם טכנולוגיים, והנה למשל מספר סוגי טכנולוגיה שבהם החוקר יכול להשתמש:

א. מצלמות – החוקרים משתמשים במצלמות כדי לאסוף מודיעין ולתעד את המתרחש. הם יכולים להשתמש במצלמות עם אמצעי שליטה מרחוק, להסתיר אותם בתוך רהיטים ואביזרים יום יומיים או לשלב אותם בסביבה הטבעית של הנחקר. מצלמות אחרות מאפשרות זיהוי פנים, איתור וצילום בתנאי חושך קשים במיוחד וזיהוי מרחוק של מספרי רכבים.

ב. מזל"ט – מטוס זעיר ללא טייס נמצא בשימוש של סוכנות ביון בארץ ובעולם. במגזר הפרטי עדיין נדיר יחסית למצוא אמצעים טכנולוגיים מן הסוג הזה, אך האופציה בהחלט קיימת. במקרים של שימוש במזל"ט חשוב לשמור על פרטיות הנחקר ולהימנע מפגיעה באינטרס הציבורי.

ג. הקלטות – אמצעי האזנה חשובים לצורך איסוף המודיעין ותיעוד המתרחש. בעזרת הקלטות ניתן להוכיח את חפותו או אשמתו של הנחקר, כמו גם להציג שלל ראיות קבילות בפני בתי המשפט. גם בעת שימוש באביזרי הקלטה מתקדמים חשוב לשמור על הנחיות החוק וההגבלות האתיות.

ד. פוליגרף – מכשיר הפוליגרף מלווה את עבודתו של חוקר פרטי כבר עשרות שנים. עם זאת, לאחרונה המכשירים נהנים מפופולאריות מחודשת בזכות אמצעים טכנולוגיים מתקדמים. אמצעים אלו משפרים את האמינות של הפוליגרף ומאפשרים להשתמש בו לטובת שורה ארוכה של משימות דיסקרטיות. החיסרון היחיד הוא שממצאי הפוליגרף לא קבילים בבתי המשפט, אך הם עדיין מהווים אינדיקציה מסוימת.צילום הריון

כיצד בוחר החוקר את הטכנולוגיה המתאימה?

יש מספר שיקולים שבהם החוקר נדרש להתחשב על מנת לבחור את הטכנולוגיה המתאימה. ראשית, עליו להביא בחשבון את אזורי מתן השירות ולהתייחס לתוואי השטח מבחינת צפיפות אוכלוסין, גיאוגרפיה, אקלים וכן הלאה. ככל שתוואי השטח מורכב ומסובך יותר, כך סביר להניח שהחוקר יצטרך מגוון רחב של אמצעים טכנולוגיים מתקדמים.

שנית, חוקר פרטי צריך להשתמש רק בטכנולוגיה שמקדמת את העבודה שלו ועולה בקנה אחד עם הוראות החוק וכללי האתיקה. עליו לנצל את הניסיון שעומד לרשותו כדי לבחור אמצעי טכנולוגי אמין ככל האפשר. כך לדוגמא יכול החוקר לבחור האם להתאים את האמצעי הטכנולוגי לשירות בסיסי כמו חקירות אישיות, או לחילופין לשירותים מהסוג של חקירות כלכליות ומסחריות, חקירות סמויות, איתורים, מעקבים וחקירות בינלאומיות.

לסיכום, יש הרבה טכנולוגיות שבהן חוקר יכול להשתמש במסגרת העבודה הפרטית או הציבורית. חוקר פרטי צריך לבחון את האפשרויות השונות, ובסוף עליו לבחור את האמצעי הטכנולוגי הנכון לסיטואציה ולהתייחס גם למגבלות שמוטלות עליו מתוקף החוק וכללי האתיקה.

בניית אתרים גאדג'טים וידאו ואנימציה טכנולוגיה רפואית כללי סמארטפונים עיצוב גרפי עסקים וניהול פיתוח אפליקציות פנאי קידום אתרים אורגני שיווק באינטרנט
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
סרטי תדמית ואנימציה – הישארו קצרים וממוקדים
סרטון קצר או סרט ארוך ומורכב? שפע של מידע או הסתפקות בפרטים המרכזיים והחשובים באמת? אלה השאלות...
קרא עוד »
אוג 31, 2021
למי מיועד טופס FBAR?
טופס FBAR מיועד בדיוק לאותם אזרחים אמריקאים שמחזיקים בחשבון בנק בישראל. במידה ואתם מגדירים עצמכם...
קרא עוד »
אפר 18, 2017
ניצול הפוטנציאל: היתרונות של מערכת Monday
ברוכים הבאים לחקירה מקיפה של אינספור היתרונות שמערכת Monday מביאה לעולם ניהול פרויקטים ושיתוף פעולה...
קרא עוד »
פבר 06, 2024