הקשר בין סוללות למכשירי האייפון לאטיות האייפון

איטיות במכשיר אייפון

הטלפונים הניידים תופסים חלק נכבד מחיי היום יום שלנו וכמעט שלא ניתן להסתדר בלעדיהם אפילו לא לחמש דקות, הצורך בחיי סוללה ארוכים גובר בכל שנה ולמרות מאמצי חברת אפל לספק סוללה חזקה אינו מרצה את משתמשי האייפונים.

הצורך בהחלפת סוללה חדשה לאייפון מתרחש כאשר אנו מרגישים שינוי בקצב ירידת האחוזים של הסוללה, האייפון כבה ולא נדלק, הטעינה מהירה מדי ובמקרים מסויימים גם כשהאייפון אטי.

ברוב המקרים ניתן לאבחן תקלות בסוללה וגם בטעינה בצורה פשוטה(גם על ידי המשתמש), אולם מציאת התקלה עלולה להטעות ובמקרים רבים מעבדות וטכנאים טועים ומחליפים סוללה ללא אימות התקלה/הבעיה בסוללה במכשירי האייפונים ובמקרה הזה החלפה ותיקון של סוללת האייפון יהיה לחלוטין מיותר.

קצת רקע על הסוללה

סוללות האייפון כמו בכל מכשיר סלולרי אחר נקראות ליתיום-יון, סוללה חזקה בעלת קיבולת ושמירת אנרגיה לאורך זמן. הסוללה מורכבת מתאים כימים מאלומיניום האוגרים יונים חשמליים ומשחררים אותם בצורה מבוקרת בעזרת לוח בקרה הנמצא על הסוללה.

עם צאת האייפונים לשווקים מפעלים רבים עלו על הפוטנציאל הגלום והחלו לזייף חלקים של אפל. סוללות לא מקוריות או סוללות מחודשות יש בשפע. בתור טכנאי שעובד בתחום הסלולר מעל 10 שנים אני לא מוצר סיבה אחת להשתמש בסוללות מזויפות, במיוחד לאור מקרים של התלקוחות סוללות וגם חיסכון של 30% על מוצר שיתן פחות תפוקה ב 80% לא משתלם כלכלית.

אפל הודתה: "אנחנו מאטים את מהירות האייפון בכוונה"

                        כיצד מודדים את איכות הסוללה באייפון

בריאות הסוללה נמדדת בשני פרמטרים הראשון מחוזרי הטעינה השני בריאות הסוללה.

בריאות הסוללה באייפון

אפל תיכננו את הסוללה בצורה חכמה, להבדיל מסוללות של מכשירים ניידים אחרים בהם הסוללה מנצלת את קיבולת התאים של הסוללה במלואם 100% מהתאים נטענים. באייפונים גם כשהסוללה מראה 100% היא נטענת רק עד 80% מהקיבולת שלה.

המטרה לשמר את תאי הסוללה לאורך זמן, העמסה על תאי סוללת הלתיום-יון תגרום לקצר את בריאות הסוללה ביותר מ-30% מאורך חייה.

במקרים בהם הסוללה מאבדת אנרגיה במהירות בריאות הסוללה באייפון אינה תקינה, כלומר הסוללה ניצלה את כל יכולת קיבולת התאים לשמר את היונים ולכן יש איבוד אחוזים מהיר או שינוי אגרסיבי באחוזי הסוללה למשל מ67% הסוללה ירדה ל34% בפתאומיות.

מחזורי הטעינה בסוללת האייפון

סוללות הלתיום-יון מצוינות בשימור הזרם החשמלי, אולם אפל מודעים שמעל מספר טעינות מסוים תאי הסוללה נחלשים בגלל עייפות החומר של התרכבות הכימיות בתוך הסוללה. לדוגמה מחזורי הטעינה בסוללת האייפון 7 עומדים על 500 מחזורי טעינה, מחזורי הטעינה של שעון האפל 1000 מחזורי טעינה.

מחזור טעינה בסוללת האייפון נמדד מ 25% עד ל 100% השלמה של חלק מטעינת הסוללה אינו נחשב למחזור טעינה שלם. ככל שהסוללה קרובה ל 500 מחזורי טעינה התאים יתעייפו.

אפשר למצוא מידע נוסף על סוללות האייפון גם במדריכים הבאים:

 

כיצד קשורה אטיות האייפון לסוללה

הצהרת אפל גרמה לתהודה ברחבי העולם וכבר קמו להן קבוצות של תביעות יצוגיות לגרום להם לשלם על ההאטה המכוונת של מכשירי אפל. אם אתם שואלים אותי הסיכוי שהם ינצחו קטן והסיבה היא פשוטה.

מאחורי הפעולה של אפל יש מניע חשוב והוא שמירה על חווית המשתמש". כפי שהסברתי למעלה לאחר מחזורי טעינה רבים הסוללה עייפה מלספק חשמל לאורך זמן ארוך יותר לכן אפל דאגו להנמיך את מהירות פעולת השבבים(רכיבים על לוח האם) בכדי למנוע מהם צריכת זרם נורמלית אשר תאפשר לאייפון לפעול במהירות שלשמה הוא יוצר.

במידה ואפל לא היו מבצעים את ההאטה המכוונת מכשירי האייפון היו כבים מיד, השבבים השונים היו שואבים מהסוללה מתח יותר ממה שהיא מסוגלת להפיק והאייפון היה פשוט כבה.

הפתרון פשוט מאד, יש להחליף את הסוללה ומהירות המכשיר תחזור לעבוד כמעט כפי שרכשתם את המכשיר.

לסיכום:

לפי דעתי אפל היא בן אחת החברות היחידות שדואגות לרווחת המשתמשים שלהם, ידוע שכל מי שמתמש במכשיר האייפון נאמן לחברת אפל ויש לכך סיבה טובה. בנוסף חברה בסדר גודל כמו אפל אין אינטרס לפגוע במשתמשים שלהם, תאמינו לי הם ירוויחו הרבה יותר כסף אם תחליפו סוללה לאייפון מאשר תרכשו מכשיר אייפון חדש.

עידן דוידי

עידן דוידי

עידן דוידי הוא בעלת עסק לשיווק דיגיטלי דוידי מרקטינג. עידן מתמחה בקידום ממומן ובפיתוח אפליקציות , בין תחביביו העיקריים הם לחקור וללמוד על טכנולוגיה וטרנדים חדשים. את כל המדריכים והמאמרים באתר הוא כותב בעקבות הרצון לשתף את הידע אשר הוא צובר ועושה זאת בהתלהבות.