בעידן המצלמות הנסתרות: חשוב שתדעו מה חוקי ומה לא

מצלמות נסתרות

אי ידיעת החוק לא פוטרת מעונש.

בטח שמעתם את המשפט הזה לפחות פעם אחת בחיים שלכם. ולא משנה כמה המשפט הזה מרגיז, הוא נכון. והוא נכון לכל החוקים הקיימים. לא רק לנישה אחת.

כך למשל, נושא כל כך פרוץ כמו המצלמות הנסתרות, הפך להיות עניין רציני מבחינת החוקיות בשימוש של המצלמות הנסתרות. כאשר מציבים מצלמות נסתרות במקומות נפוצים, חשוב לדעת האם מדובר בעבירה על החוק או שההתקנה נחשבת תקינה.

בבית שלכם

מצלמות נסתרות בתוך הבית הן בדרך כלל מיועדות עבור אנשים זרים העובדים בתוך הבית. דוגמאת בייביסיטר או מנקה. כאשר יש מצלמה נסתרת, מבלי ידיעתם של העובדים, יש לכם את האפשרות להמשיך להיות בשליטה על ביתכם גם אם אתם לא בתוכו.

כל צילום בתוך הבית שלכם, וכמו כן מחוץ לביתכם אך משקיף על הבית, הוא חוקי. החלק החשוב ביותר בכל הסיטואציה הזו היא כשבאים למשל אורחים, חשוב לשמור על הפרטיות שלהם גם כן ולכן לא תתקינו מצלמות נסתרות בחדר השירותים ו\או האמבטיה, ובחדרי השינה במידה והם לנים אצלכם.

מארחים ב-Airbnb

המקרה יכול לבלבל כיוון שבסופו של דבר זה הבית שלכם שאתם משכירים. אך אין זה חוקי לרגל אחר אנשים. כאשר אתם בוחרים להלין אצלכם מספר אנשים דרך חברת Airbnb, אין זה חוקי כלל להתקין מצלמות נסתרות.

באם אתם מתעקשים על מצלמה נסתרת או לא, מבחינת החוק אתם מחויבים לדווח לאורחים שלכם על המצלמה הזו. אי העברת המידע לאורחים היא עבירה על החוק.

המרחב הציבורי של כולם ולכולם

הצבת מצלמות נסתרות בבית הפרטי שלכם הוא דבר אחד. אך מה קורה כשמדובר בפארק ציבורי או כל מרחב ציבורי אחר? אם נחשוב על התמונה הגדולה, נבין שכל אדם שנמצא במרחב הציבורי, מוותר על זכות הפרטיות שלו. ולכן, צילום במרחב הציבורי הוא חוקי לחלוטין.

דגש: שירותים ציבורים, חדרי הלבשה ושטחים המצריכים פרטיות סבירה, התקנת המצלמה היא עניין לא חוקי.

בעסק הפרטי שלך

בעל עסק? רוצה להשגיח על העסק שלך מקרוב ולא "לסמוך" על מי שנמצא שם? יש לך את הזכות החוקית להתקין מצלמות נסתרות איפה שרק תרצה ברחבי העסק שלך. כמובן לא בחדרי השירותים וחדרי ההלבשה.

באם התקנתם בחדרי הפרטיות מצלמות, ניתן לתבוע אתכם על הפרת הפרטיות.

עניין המצלמות הנסתרות עדיין נמצא בשטח האפור אך לאט לאט הוא מקבל את הגבולות שלו. חשוב שתדעו את הזכויות שלכם. מה מותר ומה אסור. הביטחון שלכם חשוב לכם וזה ברור, אך לא תרצו לפגוע בביטחונו של אחר.

עידן דוידי

עידן דוידי

עידן דוידי הוא בעלת עסק לשיווק דיגיטלי דוידי מרקטינג. עידן מתמחה בקידום ממומן ובפיתוח אפליקציות , בין תחביביו העיקריים הם לחקור וללמוד על טכנולוגיה וטרנדים חדשים. את כל המדריכים והמאמרים באתר הוא כותב בעקבות הרצון לשתף את הידע אשר הוא צובר ועושה זאת בהתלהבות.