למה צריך עמותות בישראל?

עמותות בישראל

כולנו שואפים לחיות בחברה שוויונית יותר, כזו עם פערים מינימליים ובה לכל אזרח יש הזדמנות שווה להצלחה ולחיים בכבוד. יחד עם השאיפה האוטופית הזו, המציאות מראה כי פערים ואי צדק חברתי קיימים בעולם כולו ובפרט במדינת ישראל, בה הפערים בין שכבות שונות באוכלוסייה הולכים וגדלים באופן אקספוננציאלי. נכון, ברגעים מסוימים המדינה מנסה לצמצם את הפערים ולחתור לשוויון חברתי, אבל לרוב זה פשוט לא מספיק. בדיוק בגלל זה ישנם גופים רבים המנסים לעשות את זה באופן פרטי והרבה פעמים הדברים הללו מתאפשרים אך ורק בזכות אותן העמותות. בואו ננסה להבין מדוע בכלל אנו צריכים עמותות בישראל.

צמצום פערים כלכליים

המצב הכלכלי של שכבות שונות באוכלוסייה הוא המנבא הטוב ביותר לתופעות כמו פשיעה, חינוך לקוי ואלימות. הפעילות של עמותות רבות עוסקת בגיוס כספים לתרומות למגזרים שונים שמטרתן לצמצם את הפער הכלכלי ובכך להביא לשיפור בתחום הנ"ל. אטלס היא חברה המסייעת לעמותות בגיוס כספים ועמותות העוסקות בתרומות כספיות הן בהכרח כאלו הזקוקות לגיוס שוטף ויעיל. אין ספק כי סיוע כלכלי הוכיח את עצמו אלפי פעמים בעבר כדבר מה שיכול לשנות מציאות של מגזרים שלמים.

צמצום פערים חברתיים

אם נחזור שוב אל המציאות הכלכלית המורכבת במדינת ישראל, נראה כי ההשלכות שלה הן באמת מרחיקות לכת. מגזר הסובל ממיעוט במשאבים, הוא כזה שממנו יצאו אזרחים משכילים ומודעים פחות, עם סיכויים פחותים הרבה יותר להצלחה. עמותות רבות מאפשרות לאנשים ממגזרים שונים הזדמנות שווה להשתלבות טובה והצלחה בחברה הישראלית.

סיוע מתוך הזדהות

מה שמעניין הוא שרבים ממקימי העמותות, הם בעצמם כאלו שהגיעו משכבות חלשות שנזקקו לסיוע והחליטו לקחת את המושכות בעצמם. היתרון המשמעותי של עמותות כאן בניגוד למשרדים ממשלתיים הוא שיש להם ידע והבנה רבה יותר במצוקות ובקשיים של המגזרים להם הם מעוניינים לסייע ולכן ביכולתם להגיש סיוע שאין לו אח רע בלי שום ספק.

לסיכום, אולי בעתיד לא נזדקק לעזרתן של עמותות שונות, אבל כרגע הן מהוות גורם משמעותי בצמצום פערים וסיוע חברתי לשכבות חלשות.

עידן דוידי

עידן דוידי

עידן דוידי הוא בעלת עסק לשיווק דיגיטלי דוידי מרקטינג. עידן מתמחה בקידום ממומן ובפיתוח אפליקציות , בין תחביביו העיקריים הם לחקור וללמוד על טכנולוגיה וטרנדים חדשים. את כל המדריכים והמאמרים באתר הוא כותב בעקבות הרצון לשתף את הידע אשר הוא צובר ועושה זאת בהתלהבות.